miért?... Lebeghetsz, lazíthatsz, nem érzed izmaid feszülését, mozgásod nem kíséri izomfájdalom!
Gyógytornász irányításával ( hol a parton vagy bent a vízben mutatja a gyakorlatot )miközben csinálod a 1/2 óra kar, majd 1/2 óra láb mozgást, dacolsz a víz ellenállásával észre sem veszed a jótékony izommunkát.
Nem érzed magad esetlennek, nem kell mustráló tekinteteket elviselned ,nem lógsz ki a csoportból, hiszen a nyakig érő vízben mindenki egyforma...ellazulhatsz, élvezheted bőrödön a víz simogatását.
Pár hete fejeztem be 15 alkalomra szóló beutalót OEP által támogatott víz alatti csoportos gyógytornát . A reumatológus szakorvos ajánlására kaptam a helyi AqvaLand gyógyvizéről híres uszodába. Ennek költsége 1.000.-Ft ( 400.-Ft gyógytorna+ 600.-Ft a belső uszodai rész használata ) A költségeim nagyobb részét testvérem és sógorom szponzorálták, amit szigorúan csak magamra költhettem. Hála nekik mivel nekem igen csak nehéz volt a téli gázszámlák kiegyenlítése.
Víz alatti csoportos gyógytorna:
A hidroterápiás kezelések során a gyógykezelésben csak a víz fizikai hatásait - a víz felhajtóerejét, hidrosztatikai nyomását és hőmérsékletét – hasznosítják.
Legfontosabb kezelési lehetőség a vízi torna, mely a szárazföldi gyógytorna mellett a fizioterápiás eljárások alapja.
A víz alatti kezelés egy speciális sorrendben alkalmazható egyszerű és összetett gyakorlatok teljes sorát jelenti, melyek mind egyéni, mind csoportos formában alkalmazhatók. Adható önálló kezelésként is, de leggyakrabban más fizioterápiás eljárással is kiegészítik. A speciális torna összeállításánál a víz hatófaktorait – a mechanikai, termikus, és kémiai tényezőket – is figyelembe kell venni.
Mechanikai tényezők:
A felhajtóerő hatására a vízben mozgó emberi test súlya a fej súlyát leszámítva a normál testsúly 3,6 % -a lesz.
Általános hatásai:
1. az ízületek tehermentesítése (a gravitáció kikapcsolása, izomrelaxáció),
2. csökkent fájdalomérzet,
3. az ízületi mozgáspálya növelése,
4. a mozgás síkjának megváltoztatásával a felhajtóerő ellenállásként alkalmazható,
5. kedvező pszichés hatás.
A hidrosztatikai nyomás a vízben tartózkodó ember egész testének felületére hat és a vízbemerülés mértékével fokozódik.
Általános hatásai:
1. a kilégzést támogatja, könnyíti, a belégzést nehezíti,
2. segít az egyensúlyi helyzet megtartásában,
3. az alsó végtag izmait komprimálva, nyomás alatt tartva a vénás keringést javítja,
4. terheli a keringést, fokozza a kiválasztást.
A vízben mozgó test a víz tömegével szemben fejti ki hatását, ezzel az izmok ellenállással szembeni működése jön létre. Gyors mozgásnál a súrlódás a mozgás sebességének négyzetével nő.
A súrlódás általános hatásai:
1. az agonista és antagonista izmok erősítése,
2. a keringés növelése,
3. fokozatos terheléssel járó fizikai kondíció, állandó tréning kialakítása.
Termikus tényezők:
1. A víz fizikai hatásai közül legerősebb inger a fürdővíz hőmérséklete.
2. Vízi tornához optimálisan a 34-35 oC fokos indifferens hőfokú vizet tarják, mely hőmérséklete nagyjából megegyezik a beteg bőrhőmérsékletével.
Kémiai tényezők:
A kémiai anyagok a bőrön keresztül szívódnak fel és ezzel befolyásolják a szervezet reakcióit.
A kezelés az 5/2004. (XI.19.) EüM rendelet 2.számú melléklete értelmében gyógytornász, vagy központi idegrendszeri megbetegedés esetén szomatopedagógus képesítéssel rendelkező személy vezetésével történhet.
A vízi tornák általános kezelési ideje 20-30 perc, rendszerességét és intenzitását a csoport vagy egyén általános állapota, és kórképének jellemzői határozzák meg. A tornát 120-140 cm magas, indifferens hőmérsékletű vízben ajánlott végezni.