2009. november 30., hétfő

Pozsgafa,majomfa...

bevallom őszintén úgy tudtam, hogy én egy majomkenyérfát nevelgetek. Ismerem ezt a növényt már több évtizedek óta, de még virágozni sohasem láttam. Eljött a virágzás ideje is. Nyáron egész nap tűző napon a teraszon volt a helye ( 3 cserép ), ahogy hidegre fordult bevittem egy kevésbé fűtött szobába, íme láss csudát! Meg akarja mutatni a virágját.



Ezt a példányt fának szeretném nevelni, folyamatosan tisztítom a törzsét a hajtásoktól, ötödik éve.



Az infó és a kép: A hónap pozsgása



Fajnév: Crassula Ovata (Mill.) Druce
Fotó: Zelenka Magdi
Gyűjtemény: Zelenka Magdi
Fam. Crassulaceae ( varjúhájfélék)

Szinonímák: Crassula argentea, C. obliqua, C. portulacea
Magyar nevei: pozsgafa, majomfa, japánfa

Crassula ovata virágKözismert növény, érdekes megjelenése és igénytelensége miatt sokan nevelik és szeretik, olyanok is, akik pozsgás növényekkel különben nem foglalkoznak. Talán ezért van olyan sok népi neve, nem csak magyarul, hanem más nyelveken is. A "pozsgafa" elnevezés teljesen helytálló, viszont halvány gőzöm sincs, honnan ered a "majomfa" név, a "japánfa" pedig teljesen félrevezető, mivel a távol-kelethez semmi köze, kivéve, esetleg, hogy ott is közkedvelt. Dél-Afrikából származik, Kelet Kapland-tól, északra Kwa-Zulu Natal-ig terjed. A természetben sziklás domboldalakon található, Aloe, Euphorbia, egyéb Crassula fajok társaságában.

LEIRÁS

Terebélyes, elágazó, bokros növény, 3 méter magasságot is elérhet. Törzse vaskos, húsos, barnás vékony kéreggel, mely idősebb korban felrepedezik és leválik. Levele kerekded, 3-9cm hosszú, 2-4 cm széles, vastag. Színe élénk zöldtől sötétzöldig, pirosas szegéllyel, mely nem minden változatnál szembetűnő. A levelek szinén apró pettyek, lyukacskák vannak ( hydathodes), különleges pórusok, melyeken a növény az anyagcserét végzi, de ezenkívül képes vizet is felvenni, és leadni. Ezek a pórusok jellemzők a Crassula nemzetségre, és bár más növénycsaládokban is megtalálhatók, más pozsgásoknál, mint pl. Cotyledon, Kalanchoe, Portulacaria, stb... melyekkel kinézésre könnyen összetéveszthetünk valami Crrasula-t, nincsenek jelen, úgyhogy segítségükkel könnyen megkülönböztethetjük a Crassula-kat más hasonló pozsgás nemzetségektől.

Télen virít, a virágzat a hajtáscsúcsból fejlődik, sok apró csillagszerű fehéres-halványrózsaszinű virággal. A pártalevelek száma 5, ugyanannyi a csészelevelek és porzók száma, de megeshet, hogy ugyanazon a növényen, négyszirmú virágok is megjelennek. A virágzás után száraz magtok fejlődik, mely a magok beérésével szétnyílik és sorsára engedi a számtalan porszerű magot.

2009. november 28., szombat

Este kigyúltak az adventi fények...

Ráckevén. A nagy hóesés elmaradt,de a szitáló köd és az eső végig kísérte ezt a már harmadik éve hagyománnyá vált ünnepi pillanatot. Egy pár gyengén sikerült fotóval érzékeltetem a hangulatát:











Gyönyörű úszó fények...a hídról fotózva

















Közelről a régi városháza, ahol a színpad lett felállítva. Sok kis krampusz táncolt a gyerekek örömére. Ilyenkor a nagy fenyőt valaki kertjéből (felajánlás) kivágják és a helyi óvodások és óvó nénik díszítik fel. A legszebb a hajtogatott betlehemi csillag, amit igen nehéz meghajtani...



A hidegre is gondoltak a szervezők akik a fémkosárba tüzet gyújtottak...melegedő...

















A belső melegedésre is gondoltak, mert forralt bor, tea, zsíros kenyér, sült gesztenye várt minket, amit ingyen osztogattak a helybéli vállalkozók és alapítványok . A gyermekek szaloncukrot kaptak,és találkozhattak a mikulással és krampusszal...



Ez pedig a túlsó partról látható fényáradat...

P. Tófeji Vali: Karácsonyi fények
Ma némán mossa fekete lábát az este,
és mintha ünnepi köntöst is keresne...
Akaratlan fölveszed az ünneplős arcot,
nem akarsz ma vívni semmiféle harcot.
Keresi helyét a csend, egyre csak kóborol,
szinte hallom, bánatunk bujkál valahol.

Ha fenyők nem állnának fény-egyenruhában,
akkor is tudnád, hogy karácsony este van.
Mert egy sietős esztendő körbejárt veled,
számtalan jót, rosszat tartogatott neked.

Az évek kosarába már sok karácsony hullt...
az a legszebb mindig, mely réges-rég elmúlt.
Fényfüggönyt tereget még ma is minden házra,
fényeit szeretet lobbantgatja lángra.
Millió sóhaj száll az egekbe fel, fel, fel...
fenyőgyertyák fénye lobbanva igenel.

2009. november 25., szerda

A mesebeli rézkarcok...

színes világa, ami nagyon közel áll hozzám. Örömmel ajánlom nézegetését mindenkinek, aki kicsit is szeretne visszaérezni "gyermekénjére".

Gross Arnold
grafikusművész, Munkácsy- és Kossuth-díjas
Ars poetikája, hogy annyi baj, gond, bánat és szörnyűség
vesz körül minket a világban, hogy azt nem szabad még a
művészetbe is beengedni.



"Tündérvilágot idéző, sosem volt árnyalatok, mély tüzű vörösek és barnák, mélabús kékek és ibolyák, nyargaló sárgák és szemtelen lilák, erdők hamvas zöldje és havasok kristályos fehére festik mesebelire Gross Arnold finom művű rézkarcait, s a képekre aranyos-ezüstös, gomolygó páraként borul a mindent átható fény. Mágnesként vonzza s olvasztja magába nézőit e varázslatos világ, míg a szemlélő azt sem tudja eldönteni, ámulata vagy gyönyörűsége nagyobb-e, midőn találkozik Gross Arnold bizarr, mégis elbűvölő, szürreálisan valóságos művészetével. Az is kétségtelen azonban, hogy jó, szívet-lelket felüdítő megmártózni ebben a káprázatban."(Dr. Sinóros Szabó Katalin művészettörténész)

Madárház




"Aki még nem ismerné a művészt, az örömmel tapasztalhatja, mennyire tud örülni minden aprócska szépségnek, mennyire szeret játszani, és ezt a szívet melengető világot hogyan hozza közelünkbe alkotásain keresztül. Mintha csak róla írta volna Kosztolányi:

Az különös.
Gömbölyű és gyönyörű,
csodaszép és csodajó,
nyitható és csukható,
gomb és gömb és gyöngy, gyűrű.
Bűvös kulcs és gyertya lángja,
színes árnyék, ördöglámpa.
Játszom ennen-életemmel,
búvócskázom minden árnnyal,
a padlással, a szobákkal,
a fénnyel, mely tovaszárnyal,
a tükörrel fényt hajítok
a homoknak a bokornak,
s a nap - óriás aranypénz -
hirtelen ölembe roskad.
Játszom két színes szememmel,
A két kedves, pici kézzel,
Játszom játszó önmagammal...
Kosztolányi Dezső: A játék - részlet

Fehérvári Babaház Székesfehérvár"





Ezt itt a további olvasnivaló, annak aki szeretné nyugodtan tölteni a napját.
Gross Arnold: Hová tűntek a mozdonyok?

2009. november 24., kedd

Kisérletező...



Moholy-Nagy László (1895-1946), aki Kassák Lajos köréből indult és az ott kapott szellemiségből táplálkozva emelkedett a modern művészet legnagyobb mesterei közé.

Pályatársaihoz hasonlóan ő is jogot tanult. Beiratkozott az egyetemre, az első világháborúban szerzett élmények hatására azonban pályát változtatott. A fronton már – mint a bajtársairól készült mozgalmas, expresszionista rajzai tanúsítják – művésznek készült. Leszerelését követően Szegeden élt, ott rendezte első kiállítását. 1920-ban Bécsbe ment, itt személyesen is megismerkedett Kassákkal, majd Berlinben telepedett le. Ez a város volt a húszas évek elején a közép- és kelet-európai, mindenekelőtt az orosz avantgárd, egyben a konstruktivizmus szellemi centruma.

Moholy-Nagyot, aki addig a kubizmus és a futurizmus sajátos elegyét mutató hagyományos portrékat és tájképeket festett, szinte egyik napról a másikra meghódította a világmegváltást hirdető irányzat romantikus ideológiája, melynek nonfiguratív elemekből építkező gyakorlatát is magáévá tette. Minthogy Kassák ugyanebben a szellemben szerkesztette Ma című folyóiratát, magától értetődő, hogy Moholy-Nagy rendszeresen jelentkezett munkáival a lapban.

Amikor a Bauhaus igazgatója, Walter Gropius egyik vezető tanárának, Johannes Ittennek a távozását követően utódot keresett az előkészítő tanfolyam vezetésére, végül a magyar festő mellett döntött. Választása sikeresnek bizonyult. Moholy-Nagy ugyanis vérbeli kísérletező alkat volt; nemcsak a festészetben próbálkozott új módszerekkel, hanem az új médiumok (fénykép, film) lehetőségeit is kutatta, mivel azt vallotta, hogy az ipari civilizáció a művészettől is a korábbiaktól eltérő formákat és műfajokat kíván. Ebben a szellemben tanított a Bauhausban, amely radikálisan szakított a hagyományos akadémiai képzés elveivel, amint erről szóló könyve jól példázza (Az anyagtól az építészetig). A fémműhely vezetője, szerkeszti az intézmény nevezetes sorozatát, amelyben a kor legnagyobbjai, Paul Klee, Vaszilij Kandinszkij, Walter Gropius, Kazimir Malevics, Théo van Doesburg publikálnak. De eközben sem hagy fel az alkotómunkával, csak éppen merőben más értelmezést ad neki, amint arról a végleges formájában 1930-ban megszületett



Fény-tér-modulátor, az első mobil (mozgó plasztika) tudósít. Nemcsak tanárként vallotta azt, hogy a hagyományos művészt fokozatosan a mindennapi élet tárgyi környezetét megteremtő ipari formatervező váltja fel; magára nézve is ezt az utat tartotta követendőnek. Amikor 1928-ban távozott az intézményből, a konstruktivista képek mellett díszleteket tervezett, cikkeket írt, alkalmazott grafikával foglalkozott. 1937-ben az Egyesült Államokba ment, és Chicagóban megalapította a New Bauhaust, ahol folytatta a Németországban megkezdett munkát: designerek képzésévei foglalkozott.



Kép: Féltékenység

Moholy-Nagy László (1895-1946) a Bauhaus stílusának vezéregyénisége, tanára. Kísérletező kedvű, minden művészeti ágba (fényképezés, filmezés, festészet, költészet, díszlet tervezés, design) belekóstoló polihisztor, akiben a fény-tér modulátor megalkotóját is tisztelhetjük. Berlinben, majd Chicagóban élt, ahol egy ideig a New Bauhaus főiskola irányítójaként tevékenykedett, majd 1939-ben megalapította a "School of Design" intézetet, melyet 1944-ben főiskolává neveztek ki.

Az infó az alábbi oldalról:
Képzőművészet

Lassan tölti be, nagyon érdekes Mo. történelme, képzőművészete, irodalma és zenéje képekkel és ismert zeneművekkel.

2009. november 23., hétfő

Padláson talált cserépkályha...

díszíti Ráckevén a Keve Galéria egyik termét.



Amiről kiderült, hogy Zsolnay...sajnos ennyi az információ.( többet nem tudok )



Gyönyörű kidolgozás, tetején a befejezés, mint koronaék...



Teljes nagyságban, ferdeségéért én tehetek, a vízszintes beállítás nem volt pontos...




Jevtusenkó üzenete fogadja az idelátogatót az ajtóban.




Időszaki kortárs kiállításoknak ad helyet.



Ablakait korhű, stílusos kovácsolt vas díszíti



A fotók sk.készítés

2009. november 21., szombat

Meghívót kaptam...

Minya Mária Munkácsy-Díjas keramikus művész kiállítására, melyet D.Udvary Ildikó művészet történész nyitott meg tegnap este 20-án, pénteken 18 órakor.



„Minya Mária művészete nem csak anyagismeretével és szakmai kvalitásaival emelkedik ki kortársai közül, hanem felfogásának, anyagához fűződő viszonyának minőségével és autonóm, sokoldalú művészi felfogásával. Minya Mária művészetének nem mércéje sem „modernsége” vagy „posztmodernsége” és a mostanában oly divatos „trendiség” nélkül képes korszerű maradni, fejlődni, változni. Anyagismerete, keramikusi, festői és szobrászi, valamint tanári tehetségének együttes jelenléte avatják napjaink magyar kerámiaművészetének egyik meghatározó alakjává.”
Vallják róla kortársai.

Minya Mária

A kiállítás anyagából a legkedvesebbek számomra a madarak, amit ha anyagában nézünk mint pl.: a porcelán oly finomak a spontán vonalai a papír hullámaira emlékeztetnek ugyan akkor benne a madár motívuma, formája, alakja.

Madaras fotók porcelánból



Madarak samottagyagból..., gyönyörű természetes színek..., változatos formák


A fotókat nem én készítettem, a picassaWeb oldalról a nyilvános képgalériából másoltam.

Mitől uszkálnak zöld trutyik az ivóvízben?

...válasz a helyi lakosságtól érkezett. Ésszerű, humoros és jól lereagált példák.
1. hozzászóló:
Igen. Én is beengedtem a házamba az egyik ügynököt és tényleg ezt a végeredményt látjuk a bűvészmutatvány végén. Köszi a fotót, mert anélkül nem lehet átérezni, hogy milyen sokkoló, amikor elébünk teszi a zöld mocskot, hogy ezt teccenek inni minden nap.
Aztán már csak röhögtünk kínunkban, amikor az ásványvízből is kihozta ezt a trágyát!
Borzasztó! Az ember azonnal a dunna alá nyúl és kivágja az asztalra a 350.000Ft-ot (mindegy, már nem emlékszem mennyi volt...), hogy megvegye a víztisztító készüléket!
Vagy pedig hol egy kémikus, vagy vegyész, vagy valaki, hogy bebizonyítsa, hogy szemfényvesztés az egész, mert azokkal a diódákkal csupán felbontja és átrendezi a kicsit szennyezett víz molekuláris szerkezetét és kész is van a zöld mocsok a pohárban.
Én nem tudom a trükköt, de ajánlom, hogy vásárlás előtt aludjunk még párat és igyunk sima csapvizet, és ha még akkor is élünk, akkor inkább vegyük meg ugyanannak a félretett pénznek a feléből a Magyar Irodalom Klasszikusainak egyik sorozatát és olvassuk azokat. Az élet attól még nem lesz hosszabb, de legalább szebb, és lesz valami értékes bennünk, amit átadhatunk az utódainknak.

2. hozzászóló
Én a módosabbaknak szeretnék ajánlani egy szupertiszta vizet, ha azt egyáltalán a szó klasszikus értelmében víznek lehet nevezni. Van egy speciális szennyvíztisztítási technológia, az úgynevezett membrános. Persze a lényegi része a megszokott, biológiai tisztítás elvén tisztul a szennyvíz. A folyamat végére bebiggyesztett membránok és a hajszál vékony csövek olyan tisztítást eredményeznek, hogy a bejött trutyis szennyvízből a tisztító másik végénél közvetlenül fogyasztani lehet az elmenő, tisztított vizet. Az a gond vele, hogy annyira kiszűr mindent, hogy gyakorlatilag semmilyen életfenntartó anyagot nem tartalmaz. Íze sincs, szaga sincs, átlátszó, egy kicsit futurisztikus az egész. A módosabbjai biztosan meg tudnák fizetni az egészségük érdekében, egy napi 700-800 m3/nap szennyvíz tisztítása potom 1,5 milliárdból kijönne. De hogy legyen egészségtámogató értéke hát szükség lenne arra a zöldes trutyira is hozzákeverve, hogy emberi fogyasztásra alkalmas legyen.
Az olcsóbb, elektródás tisztítósnak talán közös vállalatot kellene összehozni a membránossal, az egyik halálra tisztítja a vizet, a másik meg tele önti a polarizált trutyival, hogy iható legyen a keverék.
A normálisa meg fúr egy rendes kutat, és piszok jó szódát csinál a meglelt vízből -nyáron kis könnyű borral feldúsítja...hát isteni.

3.hozzászoló
A trükk a következő:
Kér az ügynök egy pohár vizet, abba belehelyez egy egyszerű egyenirányítót (graetz kapcsolás), amelynek két kivezető elektródája rézből van.
Elindul a víz bontása. Az egyik elektródán oxigén, a másikon hidrogén válik ki. Az oxigén azonnal reakcióba lép a rézelektródával, oxidok képződnek amelyek leválnak az elektródáról és felúsznak a felszínre. Eközben másodlagos reakciók is létrejönnek, az áram hatására a víz disszociált ( OH ) ionjai beszállnak a kémiai folyamatba, és sók is keletkeznek. A kékeszöld trutyi ezek keveréke.

A kísérletet magam is átéltem. Azzal indított az ügynök, hogy nézzem meg, mik vannak a ráckevei vízben, majd ő kicsapatja. Tudni akartam, mégis mennyi maszat van egy pohár vízben, vártam mikor ér véget a folyamat amelynek végén mérhető lenne a szennyezőtartalom.
Hát, a zöldes trutyi addig képződik, amíg az áram folyik, vagy az elektródák egyike elfogy. Az elektródák rézből voltak, amelynek oxidjai/sói - ld. régi rézlemezes tetők - zöldes színben játszanak.

http://mek.niif.hu/00000/00060/html/087/pc008731.html

A ráckevei víz nagyon is jó, ajánlom mindenkinek. Jóízű, tiszta (nem olcsó ).
Az ilyen ügynököket pedig el kell hajtani.

2009. november 18., szerda

...nem térek magamhoz...

Amióta szembesültem azzal a ténnyel (?), hogy ilyen vizet iszunk mi Ráckevén!
Állítja a közeli településen lakó hölgy, aki biórezonancionális állapot felméréssel, reflexológiával, fitoterepeutával, bióenergetikával, őkonet hálózatvezetéssel foglalkozik.Elmondta ( nem láttam a víztisztítás müveletét ), hogy egy ügyes kis szerkezettel mindent kivonnak a vízből, még az ásványi anyagokat is majd később a szerkentyű visszaadagolja a szervezetünknek hasznos ásványi anyagokat és akkor kapjuk meg a sárgás színű ivóvizet ami aztán " Váljék egészségünkre !"



Erre én most mit mondjak, igen szkeptikusan fogadtam az információt! Nem tudom a gondolataimból száműzni azokat a feltevéseket amik foglalkoztatnak:
- mi van akkor ha tudom hogy a vizünket rendszeresen és átfogóan vizsgálja az ÁNTSZ, még a fürdőzésre használt nyílt vizet is jó minőségűnek értékelték.
-mi van akkor, ha én azt gyanítom, hogy megint rám akarnak sózni valami kütyüt, a jól bevált módszerrel: látványos bemutatással, megrémítve, bepalizva...
-mi van akkor, ha én ásványvizet iszom, megnyugtatásképp arra is érkezett válasz, az még rosszabb, mert annak még az eredeti helye is ismeretlen lehet ( ??? mit szólnának egyes nagymúltu cégek Pl.: Margitszigeti kristályvíz v. a Fonyódi ásványvíz )forgalmazói hitelrontásért.
-mi van akkor, ha az itt élők, kütyü megvásárlása nélkül is, valahogy egész véletlen jót isznak a vizünkből, még életben is maradnak a pénzük is a zsebben marad.Úgy gondolom én az utóbbiak táborát erősítem, akármilyen csúf és gusztustalan az a zöld lötty a pohárban.

2009. november 17., kedd

Nyers fordítás a Boston képes blogból...

Kommentár nélkül...

Figyelje a H1N1 influenza-világjárvány.
Egészségügyi tisztviselők világszerte fokozzák erőfeszítéseiket, és oltási szorosan nyomon a haladást a H1N1/09 virus (gyakran nevezik "sertés influenza" a média.) World Health Organization tisztviselők nemrégiben megállapította, hogy a vírus gyakorlatilag minden olyan ország a világon, elérve egészen távoli törzsek a venezuelai és a bennszülött lakosság Ausztráliában. Bár a halálesetek száma tulajdonított H1N1 idén (eddig több mint 7.000) továbbra is alacsony, mint a szokásos szezonális influenza járvány több százezer ember halálát okozza évi, az egészségügyi tisztviselők továbbra is aggodalmának, mert a bizonytalanság a H1N1/09 együtt, hajlamosak hatással fiatalabb egészséges embereket. Összegyűjtött itt vannak képek az emberek szerte a világon felkészülést és kezelésére a jelenlegi H1N1 járvány. (37 fotó összesen)
Watching the H1N1 flu pandemic

Jó tanácsok!!!
AKTUÁLIS
Ezt az anyagot egy kanadai állatorvos barátomtól kaptam e-mailben.
Olyan tanácsokat tartalmaz, amelyek segíthetnek az influenza elkerülésében.
Annak is érdemes lehet őket alkalmaznia, aki beoltatta magát
(valamelyik) influenzavírus elleni
vakcinával, mivel egyrészt a védőoltás nem jelent száz százalékos védelmet az adott vírustörzs ellen sem, másrészt a módszer egyéb, hasonló módon terjedő kórokozók ellen is hatásos lehet.
Lentebb található a teljes angol nyelvű
változat, a lényegét közreadom magyarul is, azzal a megjegyzéssel, hogy csak
kiegészítő módszerekről van szó, melyek szerintem is nagyon hasznosak, de nem
szabad kizárólag csak rájuk hagyatkozni.
A következő tanácsok, amelyeket Dr. Oz-tól kaptam, sok értelmes dolgot tartalmaznak és fontos ismerni őket.
Az influenzavírus az orrüregen és a száj-garatüregen keresztül képes fertőzni. Az majdnem lehetetlen, hogy egy nagy járvány esetén elkerüljük a H1N1 vírussal való találkozást, dacára minden elővigyázatosságunknak. Ám nem a vírussal való puszta találkozás, vagyis a megfertőződés okozza a nagyobb problémát, hanem az, ha a vírus képes el is szaporodni a szervezetünkben.

Néhány nagyon egyszerű dolog segíthet megelőzni a
fertőződést (vagy legalább lecsökkenteni annak mértékét), illetve a mégiscsak elkapott vírus elszaporodását a szervezetben. Ezen hasznos fogásokat sajnos a hivatalos szervek sem hangsúlyozzák eléggé.
1. Gyakori kézmosás (ezt a tanácsot azért gyakorta hallani)
2. "El a kezekkel a szádtól" módszer.
Próbáld meg megállni, hogy nem nyúlsz az arcodhoz és főleg a szádhoz a kezeddel,
csakis alapos kézmosás után. (Bizonyított, hogy sok, légúti betegséget okozó vírus nem közvetlen cseppfertőzéssel terjed emberről emberre, hanem úgy, hogy a vírussal fertőződött tárgyakat megfogod és utána a kezedről a vírust szépen lenyalod.
A szájvédő maszk azért is hasznos, mert ezt is megakadályozza.)
3. Gargarizálj naponta kétszer meleg sós vízzel (vagy Hydrogen-peroxidos vízzel, ha nem bízol a sóban.)
A H1N1 vírusnak ugyanis a fertőzést követően 2-3 napra van szüksége ahhoz, hogy a száj és/vagy orrüregben
elszaporodjon és kialakítsa a tüneteket. Egy egyszerű gargarizálással nagyban csökkenthető a vírusok szaporodása, illetve mennyisége. Ne becsüld le ezt az egyszerű, olcsó és hatásos megelőző módszert.
4. Hasonlóan az előzőekhez, az orrüregeidet is tisztítsd ki legalább naponta egyszer meleg sós vízzel.
Van, aki óvatosan vizet szippant fel az orrába és úgy öblíti ki azt, ami nagyon jó tisztító módszer, de erre nem mindenki képes. Arra viszont igen, hogy egy meleg sós vízbe mártott fültisztítópálcával naponta végigtörölje belülről az orrát. Nagyon jó módszer a vírusok számának lecsökkentésére.
5. Erősítsd az immunrendszeredet magas C-vitamin tartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával! Ha a C-vitamin szükségletedet tablettákkal fedezed, figyelj arra, hogy azok cinket is tartalmazzanak, mivel a cink elősegíti a C-vitamin felszívódását.
6. Igyál olyan sok meleg folyadékot (tea, gyenge kávé, kakaó
stb.) amennyit csak lehet!
A meleg folyadékok fogyasztása hasonló hatású, mint a gargarizálás, csak az ellenkező irányban. Lemossák a szaporodó vírusokat
a torokból a gyomorba, ahol azok nem tudnak tovább szaporodni és ártalmatlanná válnak.

2009. november 16., hétfő

"Váljék egészségünkre!!!"


Felkérésre, egésznapos -Egészség napon- vettem részt,a helyi Művelődési Ház és ÁNTSZ szervezésében. A családi program kiegészítéseként a gyermekekkel játékkal, festéssel rajzolással mulattuk az időt. Azonban jutott idő egy kicsit körülnézni és finom vegetáriánus ételeket kóstolni. Az ételek mellett elhelyezték az elkészítés módját is. Ezek itt a vendégváró falatkák:

Napsugárkrém














Padlizsánkrém (zakuszka )


Dió fasírt







Kenyérfasírozott és Vegiburger
















Cékla és sárgarápa-almáslé



















A melegételek közül a töltött káposzta és a csicseriborsó nagyon finom volt.
Burgonyás csicseriborsó pörkölt, Makaróni , Töltöttkáposzta, Zöldborsó pörkölt


















A sütemények sem maradhatnak le a vegás vasárnapi ebédről:
Paradicsonos szelet, banános csók, diós tekercs,kevert diós-meggyes.























Egy kis válogatás a gyermek munkákból: